ďťż
 
 
 
 

Wštki


Obróbka zdjęć



Robert Żóralski - 2009-Sty-01, 20:56
Ponieważ część naszych fotografii robionych w naturze jest w niezadowalającej jakości, postanowiłem programowo poprawić ich jakość na ile to możliwe. Pomijając chwilowo sprawy związane z różnym stopniem kompresji, balansu bieli, jasności (ISO), konieczności wykadrowania wszystkich fotek itd. (to już będę poprawiał indywidualnie i nieco później) największym problemem jest szum czyli "kaszka", którą widać praktycznie na wszystkich zdjęciach (mniej lub bardziej).

Opiszę w paru słowach jak poprawiać zdjęcia i jak wycisnąć ze zdjęć ile się da - może się kiedyś przydać.

Etap 1. Odszumianie

Podrasowanie zdjęć zacząłem więc od "oszumienia ich". Odszukałem narzędzia, które są do tego celu dedykowane. Programy graficzne typu Photoshop, Gimp raczej nie dają takich efektów.

Na tapetę poszły więc programy:
- noise ninja
- neat image
- noiseware
- picture cooler

Moim zdaniem najlepszym programem jest Neat Image. Zrobiłem naprawdę sporo prób wszystkimi tymi programami i efekty Neat Image wychodzą najlepsze. Proces odszumiania wygląda w ten sposób, że w zależności od modelu aparatu, którym było robione zdjęcie oraz kilku parametrów zdjęcia możliwych do odczytania z EXIF (sharpness, ISO, exposure time) dobiera się i wczytuje "noise profile" przygotowany przez innych użytkowników programu a następnie program odszumia zdjęcie. Każdą fotkę obrabia się osobno, więc jest trochę ręcznej pracy. Same "noise profile" można oczywiście dodatkowo modyfikować (5 parametrów).

Załączam przykładowy efekt działania, czyli fragment zdjęcia przed i po obróbce. Efekt nie jest idealny ale całkiem zadowalający. Różnicę widać "gołym okiem".

Pozdrawiam
Robert Żóralski




Robert Żóralski - 2009-Mar-01, 18:55
Etap 2. Zapis do formatu PNG.

Warto pamiętać, że format JPG (lub JPEG) jest formatem stratnym. Oznacza to, że jeśli chcemy obrabiać zdjęcia to nie powinniśmy tego robić na formacie JPG. Każdy pośredni zapis zdjęcia na dysk powoduje przecież kolejne "pogorszenie" zdjęcia, nawet jeśli ustawimy JPG na 100%. Najlepiej w jak najwcześniejszym momencie obróbki trzeba zapisać zdjęcie w którymś z bezstratnych formatów (najlepiej z bezstratną kompresją, żeby zdjęcia nie zajmowały zbyt dużo). Bezstratnymi formatami z kompresją są np: PNG, TIFF. Bezstratnym formatem bez kompresji (duże pliki) jest BMP.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szpetal.keep.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl

  • Sitedesign by AltusUmbrae.