ďťż
 
 
 
 

Wštki


Dominacja - Gra



Orick - Nie 03.01.2010, 11:07:28
" />Mapa Europy

SCENARIUSZ: DOBA TRZECH CESARSTW (1453 - ?)

Hiszpania: (Hiszpania: Monarchia, Pospolite Ruszenie, Nacjonalizm, Umiarkowane Prawo).
Stolica: Madryt [4]
Gracz: Alan Wolf
Rekonkwista poszła nadzwyczaj dobrze i szybko. Już w 1430 roku udało się wyswobodzić większą część Hiszpanii, poza Gibraltarem. Twierdza ta padła jednak już 5 lat później. Nie był to jednak koniec walk, bowiem panujący w Kastylii król Jan II zdecydował się na dalsze walki z niewiernymi, wypierając ich poza Europę i zdobywając północną Afrykę. W 1453 roku, gdy na tron wchodzi Henryk IV, Hiszpania jest potężnym krajem, niestety niezwykle ksenofobicznym.

Francja: (Monarchia, Wojska Zaciężne, Absolutna Tolerancja, Liczne Przywileje)
Stolica: Paryż [12]
Gracz: Valygar
Francja zwycięzko wychodzi z wojny stuletniej, wypierając anglików z kontynentu, zadając śmiertelny cios Burgundii i panując na całych terenach, którymi niegdyś mógł władać Karol Łysy. Władzę w kraju sprawuje królowa Joanna D'arc, która obejmuje tron w wyniku poparcia znacznej części rycerstwa, które uznaje ją za niemal boginię. Francja jest jednak wyniszczona po wojnie stuletniej i boryka się z pewnymi wewnętrznymi problemami - bowiem by zyskać sobie przychylność możnowładców, Joanna zmuszona została nadać im liczne przywileje, przez co władza nad jej krajem wymknęła się jej z rąk.

Anglia (Monarchia Absolutna, Armia Zawodowa, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Casus Beli przeciwko: Francja, Szwecja
Stolica: Londyn [19]
Gracz: Aderon
Anglia, mimo porażki w wojnie stuletniej, anektowała Szkocję i zapanowała nad całą Irlandią. Obecnie jednak znajduje się w sporze o Islandię ze Skandynawami, którzy również pragną ją skolonizować. Henryk VI, miłościwie panujący na tronie angielskim, zdołał podporządkować sobie większość swoich dworzan i surowo rządzi niemal samodzielnie swym krajem, licząc, że zemści się na Francuzach za haniebną porażkę w wojnie stuletniej.

Niemcy (Monarchia Parlamentarna, Armia Zawodowa, Absolutna Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Stolica: Berlin [41]
Gracz: Insha
Rzesza Niemiecka jako taka rozpadła się, gdy Cesarzem został Habsburg. Po wewnętrznej wojnie o sukcesję, przegranej przez Habsburgów, północna część Niemiec (a później i zaanektowana Dania) jawi się, jako silna federacja prowincji. Władzę sprawuje elekcyjnie wybierany król, który rządzi z pomocą niemieckiego parlamentu. Niemcy na arenie międzynarodowej widziane są jako państwo prawa, ale i licznych swobód oraz dobrobytu.

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu
Stolica: Wiedeń [45]
Gracz: Sui
Habsburgowie, po przegrane wojnie o sukcesję Niemiecką, nadal rządzą jako cesarstwo, choć ich rola znacznie zmalała. Udało im się zaanektować część Węgier, w wyniku sojuszu z Cesarstwem Konstantynopola, lecz sojusz ten jakiś czas temu został zakończony. Habsburgowie niechętnie patrzą na dobrobyt w Niemczech i mają zamiar ponownie pokazać całej Europie, że są prawowitymi spadkobiercami cesarzy Rzymskich i powinni rządzić katolicką Europą. Dodatkowy problem pojawił się w wyniku powstania Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które podważa koronę cesarską Habsburgów i być może niedługo dojdzie do działań, które wyraźnie określą, kto powinien szczycić się tytułem cesarza katolików.

Święte Cesarstwo Rzymskie (Monarchia Absolutna, Pospolite ruszenie, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Caus Beli przeciwko: Cesarstwo Habsburgów, Cesarstwo Bizantyńskie
Stolica: Rzym [33]
Gracz: Orick
Po rozpadzie cesarstwa Niemieckiego, wśród włoskich duchownych szczególnie często pojawiały się głosy o konieczności odebrania Habsburgom korony cesarskiej. Papież jednak nie zezwalał na to, dlatego też w 1448 roku został on zamknięty w swoich komnatach i uwięziony, a na nowego cesarza został koronowany nowo wybrany papież, Feliks V. Natychmiast ogłosił on Włochy terenami nowego cesarstwa i z ideą odbudowania spuścizny po starożytnym Rzymie, szykuje się on do kolejnych wojen.

Cesarstwo Bizantyńskie (Tyrania, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Casus Beli przeciwko: Turcja
Stolica: Konstantynopol [62]
Gracz: Orick
Konstantynopol po przegranych wojnach z Turkami nie upadł, lecz państwo chyli się ku upadkowi. Co prawda udało się zaanektować Węgry, osłabione po napadach Złotej Ordy, lecz cesarz musiał podzielić się łupami z Habsburgami. Obecny cesarz, Konstantyn XI, decyduje się na rozpaczliwy atak przeciwko Turkom, by wyprzeć ich z Europy. W tym celu jednak decyduje się na powierzenie całkowitej władzy tylko w swoje ręce i zmobilizowanie całego kraju do walki.

Turcja - Imperium Osmańskie (Monarchia Absolutna, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko: Cesarstwo Bizantyńskie
Stolica:SÜğßt [60]
Gracz: Orick
Turcy, mimo zaciekłej obrony Konstantynopola, powiększają swoje zdobycze w Europie. Opanowali między innymi Grecję oraz południwo - wschodnie wybrzeże Adriatyku. Niewątpliwie ich celem jest ekspansja na całą Europę, lecz póki co, na drodze do tego, stoi cesarz Konstantyn XI.

Polska (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Liczne Przywileje).
Stolica: Kraków [70]
Sojusz z: Rosja
Gracz: Zak
Polacy, by ostatecznie rozprawić się z Krzyżakami, postanowili zwrócić się o pomoc do Rosji, która niedawno uniezależniła się od Złotej Ordy. W zamian za to Rosjanie jednak zażądali pomocy w podbiciu Litwy. Wspólnymi siłami najpierw Polacy i Rosjanie pokonali Zakon Krzyżacki, później zaś zaatakowali Litwę, znacznie osłabioną po potyczkach ze Złotą Ordą. Obecnie Polacy rządzą silnym i stabilnym państwem, choć obawiają się zagrożenia ze strony Złotej Ordy, która po wygranej wojnie z Rosją w 1437, kontroluje tereny, które Rosjanie zagarnęli od Litwy. Pozycja Króla jest jednak zagrożona, bowiem aby utrzymać panującą w Polsce dynastię Piastów, nadali oni liczne przywileje możnowładcom.

Rosja - Państwo Moskiewskie (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Surowe Prawo)
Stolica: Moskwa [88]
Casus Beli przeciwko: Złota Orda
W sojuszu z: Polska
Gracz: Ondeusz
W 1380 roku kniaziom rosyjskim udało się zrzucić kajdany niewoli mongołów, narzuconej im jeszcze za czasów Czyngis - Hana. Szybko zjednoczyli swoje tereny, a opornych książąt wymordowano. Późniejszy sojusz z Polską zapewnił im chwilę chwały - wygraną w wojnie z Krzyżakami, a następnie podbój Litwy. Niestety, niedługo potem Złota Orda upomniała się o te tereny i próbowała narzucić Rosjanom swoją władzę. W wojnie o sukcesję (1432 - 1449) obronili niezależność, lecz utracili tereny litewskie.

Złota Orda (Tyrania, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Stolica: Saraj [86]
Casus Beli przeciwko: Rosja
Gracz: Orick

Hordy, które zalały Europę w średniowieczu, zostały tutaj na dłużej. Z potężnego państwa Temuczina, które zostało podzielone na kilka części, w Europie ostała się Złota Orda. Przez długi czas kontrolowali oni również tereny Państwa Moskiewskiego, lecz gdy w Ordzie wybuchła wojna domowa, kniaziowie ruscy odzyskali niezależność. Co prawda w późniejszych wojnach przeciwko Polsce i Rosji władcy Złotej Ordy uzyskali władzę nad Litwą, tak jednak to nie koniec ich ekspansji, bowiem władcy Ordy mają znacznie większe ambicje.

Skandynawia - Szwecja (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Stolica: Sztokholm [102]
Casus Beli przeciwko: Anglia
Gracz: Ardeth
Władcom Szwedzkim udało się narzucić władzę w całej Skandynawii. Proces scalania tego kraju trwał aż do 1435 roku. Obecnie trwa proces stabilizacyjny, lecz całkiem możliwa jest wojna z... Anglią. Trwa bowiem spór o Islandię, słabo zaludnioną i niezbyt bogatą wyspę na północy. Anglicy starają się opanować ją całkowicie, lecz Szwedzi nie mają zamiaru wyrazić na to zgody.

Oczekiwanie na ruchy graczy.

KILKA ZASAD:
1. Misje, które polecą za chwilę na PW, są tajne. Nie zna ich nikt, oprócz was i nie powinniście, dla dobra gry, dzielić się nimi z innymi (chyba że naprawdę chcecie )
2. Aby wykonać ruch, najpierw napisz do mnie PW, w którym wypunktujesz poszczególne posunięcia, a potem zamieścisz "opis" swojego ruchu (jak w przykładzie gry, który zamieściłem w zasadach). Dopiero gdy potwierdzę że wszystko jest ok (i wszyscy inni gracze prześlą swoje ruchy na PW), w tym temacie zamieszczasz TYLKO część opisową.
3. Jeżeli gracz nie odpisze w ciągu 72h, jego tura zostaje pominięta.
4. Pamiętaj, że to tylko gra. Jeżeli inny gracz najedzie Twoje państwo, nie musisz wykłócać się z nim na forum ;]
5. Blefowanie. Możesz blefować w swoich odpisach - śmiało. Pamiętaj jednak, że JA w swoich odpisach będę już opisywał prawdę. (jako tako).




Orick - Pon 04.01.2010, 05:52:58
" />[Jeżeli zostały wprowadzone jakieś zmiany w ustroju czy w dyplomacji, zostało to zaznaczone grubym drukiem]

Podsumowanie roku 1453:

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu
Stolica: Wiedeń [45]
Gracz: Sui

Polegać li tylko na oddziałach zbrojnych też nie byłoby najrozsądniej, a działania zakulisowe często przynosiły więcej pożytku niż szturm pospolitego ruszenia. Pod osłoną nocy szpiedzy wyruszają do ościennego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, by siać niepokój na ziemiach sąsiada.
-
W tych trudnych czasach dobrze byłoby móc liczyć na pomoc sojusznika. Poselstwo dyplomatyczne wyruszyło z rana do Imperium Osmańskiego, by tam szukać wsparcia dla swych działań w centralnej Europie. Choć udane przymierze może oznaczać dla Cesarstwa kolejnego wroga - będzie też szansą odegrania się na Bizancjum za niesprawiedliwy podział Węgier.

***
Słyszano także i o powołanych regimentach na zachodzie kraju, choć niewielkie one i raczej straż przypominają, niż wielką armię do walki gotową.
***
W listopadzie do zamku królewskiego przybyła para emisariuszy, przez króla wysłanych. Niestety, podjęte tam działania nie zakończyły się sukcesem, ale nikt nie przyłapał ich na niecnych knowaniach. [Agenci odnieśli porażkę, lecz nie zostali wykryci].

***
Przybył posłaniec z Niemiec. Wygląda na to, że ostre nastroje po niedawnej wojnie już umilkły. Władca Niemiecki pyta wielkiego Cesarza, czy ten zgodzi się, by ich wojska wkroczyły na teren Austrii [Niemcy proszą o zgodę na przemarsz wojsk przez Austrię].

Polska (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Liczne Przywileje).
Stolica: Kraków [70]
Sojusz z: Rosja
Gracz: Zak
Polska mobilizuje swoje wojska na granicy z Niemcami, Złotą Ordą oraz z Cesarstwem Habsburgów. Ludność zastanawia się z kim tym razem przyjdzie im się zmierzyć. Niektórzy twierdzą jakoby to wszystko miało być przeciwko Niemcom, inni głoszą, że Polska wspomoże swoich sojuszników w walce ze Złotą Ordą.

***
Agent nie powrócił z misji. Został schwytany przez przeciwników i wydał, że został wysłany przez króla. Było już jednak za późno – jego propagandowe hasła trafiły już do odpowiednich środowisk. Nie udało się jednak zorganizować zamieszek i kłamstwa, które rozsiewał agent, nie spowodowały rozruchów przeciwko królowi. (agent zawiódł w swojej misji i został schwytany)

***
Niedawno na dwór królewski przybył posłaniec papieski z Rzymu. Proponuje on, w zamian za dostąpienie łaski zbawienia, sojusz wojskowy. Ponoć król nadal zastanawia się nad odpowiedzią, jaka ona będzie, głowi się cała społeczność Włoska i Polska. [Święte Cesarstwo Rzymskie proponuje sojusz Polsce]

***
Na dworze Polskiego władcy szczególne zainteresowanie wzbudził śniady mężczyzna w wysokim turbanie, z przypasanym do boku dziwnym, krzywym mieczem. Szybko rozniosło się po Krakowie, że to posłaniec od samego Mehmeda! Ponoć szuka on sojusznika w walce z Konstantynopolem. [Turcja proponuje sojusz wojskowy].

***
Na pięknym i szybkim jak świat koniu przybył również i posłaniec o wschodnich rysach. W nieznanym języku przedłożył sprawę dworowi królewskiemu i dopiero jeden z profesorów akademii wyjaśnił, że to posłaniec ze Złotej Ordy. Wielki Chan proponuje wzajemne porozumienie o nieagresji Polsce. [Złota Orda proponuje traktat pokojowy].

***
Przybył posłaniec z Rosji! Rozpoczęli oni wojnę ze Złotą Ordą i proszą Cię o pomoc! Czy pomożesz sojusznikowi w batalii? [Sojusznik Rosja rozpoczyna wojnę ze Złota Orda i prosi Cię o pomoc]

Hiszpania: (Hiszpania: Monarchia, Pospolite Ruszenie, Nacjonalizm, Umiarkowane Prawo).
Stolica: Madryt [4]
Gracz: Alan Wolf

Walka z poganami trwa. Choć wyswobodziłem półwysep i część Afryki to nadal trzeba wiele zrobić. Ludy za Pirenejami są dzikie i nieokrzesane. Trzeba zaprowadzić tam ład i porządek, a można to wykonać tylko przez powolne tortury tych którzy zeszli z właściwej ścieżki. Ogień oczyszcza, ogień jest dobry. Nie mam zbyt wiele czasu i sił na wykonanie powierzonego mi przez Boga zadania. Sam nie dam rady, choćbym chciał wytępić wszystkich pogan i barbarzyńców. Trzeba mi silnego sprzymierzeńca, którym okazał się władca Anglii. Tylko z ich pomocą uda mi się oczyścić ziemię Pańską! Ale żeby to zrobić potrzebuje armii. I to armii nie tylko do ataku ale i do obrony. Na granicach ustawiłem potęrzne oddziały z którymi zaden niewierzący mógłby się mierzyć. Pionki rozstawione, gre czas zacząć.

***
Przybył posłaniec z Francji! Joanna D'Arc proponuje traktat pokojowy o nienaruszalności granic! Czy zgodzisz się nań? [Francja proponuje traktat pokojowy]

Anglia (Monarchia Absolutna, Armia Zawodowa, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Casus Beli przeciwko: Szwecja Wykorzystano Casus Beli przeciwko Francji
Wojna z: Francja
Stolica: Londyn [19]
Gracz: Aderon

Na wiosnę z Anglii wypłynęły liczne okręty. Kupcy w portach bałtyckich opowiadają, że słynna na całą Europę flota brytyjska wyprawiła się na północ, do Islandii. Czegoż Henryk VI może chcieć od tej niezbyt bogatej i słabo zaludnionej wyspy?
***
Przez cały rok w kraju dało się słyszeć tupanie legendarnych angielskich łuczników i tętent kopyt koni rycerstwa. W całej Anglii zmobilizowano siły. Jaki jest powód takiego zrywu? Każdy mieszkaniec miał własną teorię: jedni uważali, że szykuje się wojna o Islandię, inni kierowali oczy raczej na południe - ku Francji, a jeszcze inni twierdzili, że szykują się jakieś ostre zmiany w polityce państwa, a armia ma pomóc królowi stłumić powstania.
***
- Czy wszystko gotowe, generale? - Henryk VI wstał ze swego miejsca przy okrągłym stole i stanął tyłem do doradców i oficerów, majestatycznie spoglądając przez okno na dwór swego pałacu w Londynie.
- Tak - usłyszał w odpowiedzi król. - Możemy rozpoczynać.
***
A więc wszystko jasne! Wojska w większości zgromadziły się na południu kraju, a jakby na potwierdzenie plotek, zimą Henryk VI wypowiedział Joannie D'arc wojnę! Gdy stopniały śniegi, okręty Anglików wypłynęły ku północnym wybrzeżom Francji...

***
Próba kolonizacji nie powiodła się. Anglicy założyli niewielką wioskę, lecz nie przetrwała ona surowej zimy i większa część kolonistów zginęła lub wróciła do kraju [Próba kolonizacji Islandii zakończona niepowodzeniem].
***
Niedługi po rozpoczęciu działań wojennych, do króla przybył posłaniec, z wiadomością od władcy Hiszpanów. Proponował on sojusz wojskowy Henrykowi.
- Jaką odpowiedź wysłać, panie? - Zapytał posłaniec, kłaniając się nisko. [Hiszpania proponuje sojusz Anglii.]

Rosja - Państwo Moskiewskie (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Surowe Prawo)
Stolica: Moskwa [88]
Wykorzystano Casus Beli przeciwko: Złota Orda
W sojuszu z: Polska
Wojna z: Złota Orda
Gracz: Ondeusz

***
Wieczoru pewnego na Kreml powrócili z Saraju zwiadowcy z ponurymi wiadomościami. Otóż to obdarzony złą sławą chan Kuchuk Muhammad znów snuje nikczemne plany przeciwko Wielkiemu Księstwu Moskiewskiemu i ma ochotę znów skuć je w kajdany niewoli. Dlategoż wielki kniaź Wasyl zdecydował ruszyć na imperium chana, albowiem dosyć było w Moskwie cierpienia i znoju...

Francja: (Monarchia, Wojska Zaciężne, Absolutna Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Stolica: Paryż [12]
Wojna z: Anglia
Gracz: Valygar

Po wygranej wojnie stuletniej przyszedł czas na drobne porządki - podstawą jest odzyskanie władzy, która zaczęła się wymykać Joannie z rąk, postanowiła powoli uszczuplać możliwości możnowładców, aby za szybko się nie zbuntowali przeciwko jej planom. Wiedząc, że dużo zależy od sąsiadów, postanowiła wysłać poselstwo do Madrytu z prośbą o zawarcie traktatu pokojowego oraz do Państwa Niemieckiego z propozycją zawarcia sojuszu, jak głoszą plotki, przeciwko Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Wiedząc, jak niebezpieczna jest to gra, Joanna postanowiła zmobilizować wojska w prowincjach granicznych z Włochami.
***

Ludność wyjątkowo spokojnie przyjęła zmiany w ustroju. Zrozumieli decyzję swojej królowej, tylko część szlachty miała za złe odebranie im praw i finansowania wojska, lecz nie śmieli zawiązać konfederacji przeciwko władczyni [Po zmianie w Ustroju nie wybuchły żadne bunty]
***
Mieszczanie zdecydowali się sfinansować część oddziałów, o które prosiła władczyni. [Rzut na powołanie armii: Udany w każdej prowincji]
***
Wojna! Angielskie świnie zaatakowały nas! Ledwo co podpisano pakt kończący wojnę stuletnią! Tak nie może być! [Anglia wypowiada wojnę Francji]

***
Być nie może! Powiadają, że wysoki, postawny blondyn goszczony jest na dworach królewskich! Niektórzy mawiają nawet, że pochodzi on ze Skandynawii i przybył, by zaproponować władcy Francuskiemu sojusz wojskowy! Jaka będzie odpowiedź władcy Francuskiego? [Szwecja proponuje sojusz wojskowy Francji].]

***
Nie jesteśmy sami! Granicę wschodnią przekroczył posłaniec z Włoch. Pędząc na złamanie karku dotarł do Joanny D'Arc z listem od cesarza Rzymskiego.
‼Joanno!
Czasy te niespokojne są, winniśmy razem przeciwko Habsburskim szubrawcom, co śmią się obrońcami katolicyzmu zjednoczyć. Będę ci wiernym druhem, a wojska moje nigdy nie opuszczą cię w potrzebie!” głosił między innymi list. Jakże odpowie królowa Francji? [Święte Cesarstwo Rzymskie proponuje sojusz Francji].

Niemcy (Monarchia, Armia Zawodowa, Absolutna Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Stolica: Berlin [41]
Gracz: Insha

Król Fryderyk II Hohenzollern dość miał działań Parlamentu, który według niego więcej przeszkadzał, niż pomagał i niepotrzebnie ograniczał państwo. Wierzący w swoją mądrość i słuszność swoich decyzji, był pewien, że z prowadzeniem Niemiec poradzi sobie sam, przy ewentualnym wsparciu doradców. Zaproponował więc zmianę ustroju na Monarchię, zapewniając, że to pierwszy krok do stania się Niemiec potęgą.

**

Zostało zauważone, że Niemcy zaczynają zbierać armię. Nie wiadomo jednak, czy szykuje się wojna. Bardzo możliwe, że to tylko zabezpieczenie kraju obawiającego się zemsty Habsburgów za niedawną przegraną wojnę. Krążą słuchy, że toczą się z tym państwem jakieś rozmowy.

***
Długo trwały obrady sejmu. Ostatecznie jednak stronnictwo skupione dookoła Ottona Grubera z Bawarii przeforsowało, że byłby to atak na złotą wolność Niemiecką, o którą tak długo walczyli z francuzami. Fryderyk II jednak nie musiał słuchać się Parlamentu, ostatnie słowo należało więc do niego. Podpisał pakt, jednakże część szlachty zorganizowała powstanie przeciwko królowi, domagając się przywrócenia dawnego urzędu! I tak oto we Wschodnich Niemczech [38] buntownikom udało się zebrać 9 tysięczną armię, w Niderlandach [39] – 11 tysięczną, a w Bawarii [44] jedynie 5 tysięczny regiment. [Zmieniono Ustrój, Parlament nie wyraził zgody, wybuchają zamieszki w prowincjach 44, 38, 39]
***
Na szczęście władca wcześniej zdecydował się powołać już armie na części prowincji, na których wybuchło powstanie. Garnirujące tam oddziały natychmiast podjęły walkę. We wschodnich Niemczech 3 tysięczny regiment Niemiecki pokonał 3 krotnie większe siły konfederatów, tracąc jednak około 2 tysięcy ludzi. W Bawarii żołnierze pod przywództwem samego Ottona Grubera stawiało dzielny opór garnizującym tam wojskom, lecz również polegli, zadając jednak przeciwnikowi 2 tysięczne straty. [Pokonano buntowników w prowincjach 44 oraz 38]

***
W Holandii tymczasem powstańcy nie mogą podbić większych miast i opanowali jedynie mniejsze porty. [Holandia – Trwa oblężenie. Podbito 34/50]

***
Przybył także i posłaniec z Francji. Joanna D'Arc prosi o zawarcie sojuszu wojskowego. Jaka powinna być nasza odpowiedź? Parlament na ostatnim posiedzeniu wyraził zgodę na zawarcie sojuszu, jego ewentualne podpisanie nie spowoduje niepokojów. [Francja proponuje Sojusz Wojskowy.]

***
Niedługo po posłańcu francuskim przybył i posłaniec z Rzymu. Cesarz pragnie połączenia we wzajemnej Unii i starcie się z okrutnymi Habsburgami! Jaką odpowiedź otrzyma Cesarz? [Święte Cesarstwo Rzymskie proponuje sojusz wojskowy]

Skandynawia - Szwecja (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Surowe Prawo)
Stolica: Sztokholm [102]
Casus Beli przeciwko: Anglia
Gracz: Ardeth

Państwo Szwedzkie zaczynało się zbroić, liczne oddziały wojsk były organizowane między innymi w stolicy kraju Sztokholmie, a także w zachodniej jego części. Być może dlatego, że wciąż trwał spór z Anglią i król wielce się jej obawiał, a może wręcz przeciwnie zamierzał ją zaatakować?

***

Nim słońce wzeszło nad ziemiami Skandynawii posłaniec królewski Mathias Nikodemus gnał już na swym wierzchowcu po skutym lodem trakcie. W połach płaszcza skrywał on list z pieczęcią królewską skierowany do samego władcy Francji. Nieco zaś później, już po wschodzi słońca, wyjechał ze Sztokholmu kolejny człowiek jednak kim on był, dokąd zmierzał i co najważniejsze po co tam zmierzał wiedział tylko sam król i jego najbardziej zaufani ludzie ludzie.

***

Od dawna w całej Skandynawii panowało prawo dość łagodne i to też pozwoliło jakoś narzucić królowi swoją władzę na całym jej terenie, a nie tylko w Szwecji. Teraz jednak, gdy sytuacja nieco się uspokoiła król zarządził wprowadzenie w każdej prowincji prawa surowego, twardego tak jak lody skuwające ich ziemie.

***
'Król nie będzie zadowolony', pomyślał cicho Olaf, przemykając w cieniu chłodnej nocy ku komnatom królewskim. 'Misja, którą mi zlecił nie powiodła się, a on tak źle znosi takie wiadomości...' [Wysłany agent zawiódł, lecz nie został wykryty].

***
Mimo zmian w prawie, w państwie w ogóle nie wybuchły bunty.

Święte Cesarstwo Rzymskie (Monarchia Absolutna, Pospolite ruszenie, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Caus Beli przeciwko: Cesarstwo Habsburgów, Cesarstwo Bizantyńskie
Stolica: Rzym [33]
Gracz: Orick

Niechaj nastanie jutrzenka swobody! Pokażmy Europie, kim jesteśmy, że to my winniśmy władać całą Chrześcijańską Europą! Śmierć Habsburgom! - Krzyczał papież do ludu. W tym samym czasie jego dyplomaci podróżowali do dalekich krajów – Polski, Francji i Niemiec, by zyskać sojusznika w tych jakże trudnych czasach.

***
Agresywna polityka względem Habsburgów jest w pełni wdrażana w życie. Nie da się ukryć potężnych zastępów, które zajęły pozycje przy granicy z Austrią.

***
Przybył posłaniec z Konstantynopola. Żądał widzenia się z samym królem. Ponoć proponuje on sojusz... [Cesarstwo Bizantyńskie proponuje sojusz wojskowy]
***
W tym samym czasie przybył również i dyplomata turecki. Nieomal pozabijali się z ambasadorem z Bizancjum, gdyby nie szybka reakcja straży. Również i Turcja pragnie wsparcia Rzymu. Kogo wybierze Cesarz? [Turcja proponuje sojusz wojskowy]

Cesarstwo Bizantyńskie (Tyrania, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Casus Beli przeciwko: Turcja
Stolica: Konstantynopol [62]
Gracz: Orick

Niewierni u bram Konstantynopola! To oczywiste, że trzeba się bronić. Cesarz Konstantyn nakazał ogólnokrajową mobilizację wielkich sił! Wysłano także sojusz do nowo powstałego Cesarstwa – Zobaczymy, na ile są oni prawdziwymi chrześcijanami!

Turcja - Imperium Osmańskie (Monarchia Absolutna, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko: Cesarstwo Bizantyńskie
Stolica:SÜğßt [60]
Gracz: Orick

Sułtan Mehmed nie czekał ani chwili. Konstantynopol przegrał cały szereg wojen, czas na zadanie ostatecznego ciosu! Najpierw jednak władca stara się umocnić swoją pozycję w Europie, poprzez zawarcie kilku sojuszy... Posłaniec wysłany został już do Polski oraz do Rzymu! Następnie zażądza dżihad, świętą wojnę z wrogiem każdego muzułmanina – Bizantyjczykiem!

***
Przybył niespodziewany gość – posłaniec z Austrii. Proponuje on potężnemu Mehmedowi sojusz wojskowy. [Austria proponuje sojusz Turcji].

Złota Orda (Tyrania, Przymus Wojskowy, Nacjonalizm, Surowe Prawo)
Stolica: Saraj [86]
Casus Beli przeciwko: Rosja, Polska.
Wojna z: Rosja
Gracz: Orick

To chyba oczywiste, że wybryk Rosjan nie może ujść na sucho. NIKT nie śmie przeciwstawiać się sile złotej Ordy! Z powrotem wrócą posłusznie pod nasz kaganiec i będą szczekać, gdy będzie się ich o to prosić. Potrzeba jedynie silnej armii. I spokoju od wschodu. Dlatego też wysłano jedynego chyba w obozie wojskowym dyplomatę do Polaków, by poprosić ich o pokój. Nie będą potrzebni, gdy Złota Orda znów zapanuje nad Moskwą.

***
Przybył również i posłaniec z Turcji. Sułtan Mehmed twierdzi, że w zapełnionej innowiercami Europie, wyznawcy innych religii muszą trzymać się razem, by nie dać się tym fanatykom. [Turcja proponuje sojusz wojskowy].
***
Wielki Chan osobiście obciął głowy schwytanym agentom Polskim. Jak to?! Lechici nawoływali do powstania przeciwko mnie, przed którym klękają narody?! Pożałują tej decyzji i to srogo! [Z powodu schwytania agenta, Złota Orda uzyskuje Casus Beli przeciwko Polsce].

***
Tego wielki Chan się nie spodziewał. Rosja wypowiedziała wojnę Ordzie i natychmiast przystąpiła do walk na Ukrainie! [Rosja wypowiada wojnę Złotej Ordzie].

Wojna Francusko – Angielska
Do Normandii przybyła niewielka flota angielska. Kontyngent liczący może 1 tys. żołnierzy podbił jedynie kilka maleńkich wiosek nad brzegiem morza. [Normandia [11] – trwa oblężenie. Podbito 3/50].

Wojna Rosji ze Złotą Ordą
Niewielkie siły Rosyjskie wkroczyły do kraju Złotej Ordy i rozpoczęły oblężenia fortec, bowiem żadne siły nie stawiały im większego oporu. [Ukraina Wschodnia – Trwa Oblężenie. Podbito 40/50]

Aktualna mapa

Kolor jednostek inny niż czarny, odpowiada właścicielowi armii [Zobacz – prowincja nr 11. Jasnozielony oznacza wojska angielskie]. Biały oznacza armie buntowników.

Pamiętajcie, że wypowiadając wojnę państwu, lub tocząc już jakąś, aby zyskać pomoc sojusznika, musimy go do wojny zaprosić. Jest to darmowa akcja [którą można wykonać lub nie], ale trzeba zaznaczyć, czy się prosi o pomoc sojusznika, czy nie.

Przypominam, że odpowiadanie na propozycje dyplomatyczne jest akcją darmową, chyba, że ma się zamiar renegocjować propozycję.



Orick - Pon 04.01.2010, 20:34:23
" />[Zmieniłem Kolor Ordy na mapie, bo Ade słusznie zauważył, że z Hiszpanią mają taki sam]

Podsumowanie roku 1454:

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu
Stolica: Wiedeń [45]
Gracz: Sui

Cytuj:



Orick - Śro 06.01.2010, 20:00:53
" />Podsumowanie roku 1455:

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu Wykorzystane, Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu
Stolica: Wiedeń [45]
Sojusz: Skandynawia, Hiszpania, Polska
Wojna z: Cesarstwo Bizantyńskie
Gracz: Sui

Cytuj:




Orick - Pią 08.01.2010, 19:33:15
" />Podsumowanie roku 1456:

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko: Święte Cesarstwo Rzymskie
Stolica: Wiedeń [45]
Sojusz: Skandynawia, Hiszpania, Polska
Wojna z: Cesarstwo Bizantyńskie
Gracz: Sui

Cytuj:



Orick - Nie 10.01.2010, 20:28:35
" />Podsumowanie roku 1457:

Cesarstwo Habsburgów (Monarchia, Pospolite Ruszenie, Umiarkowana Tolerancja, Umiarkowane Prawo)
Casus Beli przeciwko: Święte Cesarstwo Rzymskie
Stolica: Wiedeń [45]
Sojusz: Hiszpania, Polska, Turcja
Wojna z: Cesarstwo Bizantyńskie, Święte Cesarstwo Rzymskie, Francja, Skandynawia, Niemcy
Gracz: Sui

Cytuj:
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szpetal.keep.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl

  • Sitedesign by AltusUmbrae.